Pelet Nedir?

Hizmetlerimiz

Pelet Nedir?

Pellet malzeme türüne göre 4000 – 5200 kcal/kg net enerjiye sahiptir. Kütlede % 0.4-%0.9 kül oranına ve % 4-7’lik bir nem oranına sahiptir. Yanma sonucu odun ve kömüre göre oldukça az bir atık bırakır.
Pellet malzeme türüne göre 4000 – 5200 kcal/kg net enerjiye sahiptir. Kütlede % 0.4-%0.9 kül oranına ve % 4-7’lik bir nem oranına sahiptir. Yanma sonucu odun ve kömüre göre oldukça az bir atık bırakır. Yine odun ve kömüre göre nem oranı oldukça az olduğundan dolayı daha verimli bir yakıttır. Pellet yüksek yoğunluğu sayesinde odundan daha uzun kömürden ise biraz kısa yanma süresine sahiptir.
 
Diğer yakıtlarla karşılaştırıldığı zaman daha ekonomik, daha temiz ve çevreye daha az zararlı bir yakıttır. Sıvı yakıtlara göre oldukça ucuz olan pellet diğer katı yakıt türleri olan Talaş, odun ve kömüre göre hem ucuz hem daha verimli hem de daha temiz ve çevreci bir yakıttır.
 
Pellet % 100 yerli kaynaklardan üretilmektedir. Hammadde için ormanlara zarar verilmez ve kullanılmayan orman atıkları, tarım atıkları, hayvancılık atıkları ve endüstriyel atıklar değerlendirilir.
 
PELLET YAKITININ AVANTAJLARI
 
Pellet Çevre dostudur.
% 100 yerli kaynaklardan üretilmektedir.
Enerji ihtiyacının bir kısmını üstlenerek ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.
Diğer katı yakıtlara göre pellet daha az tehlikelidir.
Sülfür ve diğer zehirli gazları içermez.
Üretim için ormanlar zarar görmez orman atıkları kullanılır.
Pellet kül oranı % 0.4-0.9 ile oldukça düşüktür ve diğer katı yakıtlara göre oldukça temizdir.
Pellet nem oranı % 4-7 ile diğer katı yakıtlara göre daha düşüktür bu sayede daha verimli bir yakıttır.
Gelişen teknolojide uygun ev tipi sobalarda, kat kalorifer sistemlerinde endüstriyel kazanlarda kullanılmaktadır.